دوشنبه, 02 مهر 1397 13:34

چرم طبیعی چیست؟ انواع چرم طبیعی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

چرم طبیعی از دباغی پوست خام جانورانی مانند گاو به‌ دست می‌آید. انواع چرم طبیعی با توجه به منشأ آن به دسته های حیوانی، انسانی، گیاهی تقسیم می شود.

چرم طبیعی

چرم طبیعی از دباغی پوست خام جانورانی مانند گاو، گوسفند، شترمرغ، کروکودیل، مار و … به‌دست می‌آید. دباغی به فرآیندی اطلاق می شود که طی آن پوست فسادپذیر حیوانات را در مواد شیمیایی و گیاهی متفاوتی می خیسانند تا دوام بیابد. در نتیجه پوست به یک مادهٔ طبیعی پایدار، دایمی و انعطاف‌پذیر برای کاربردهای گوناگون تبدیل می شود.

انواع چرم طبیعی

چرم را از دیدگاه کلی به دو دسته ی طبیعی و مصنوعی می توان تقسیم چرم طبیعیکرد. انواع چرم طبیعی با توجه به منشأ آن به دسته های زیر تقسیم می شود:

 

چرم حیوانی:چرم طبیعی از پوست حیوانات

این نوع از چرم طبیعی از پوست حیوانات به دست می آید. این حیوان می‌تواند: گوسفند، گاو، بز، شترمرغ، مار و … باشد.

چرم انسانی:


این بخش مخصوص اعضای طلایی میباشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

چرم گیاهی:چرم طبیعی گیاهی

چرم طبیعی گیاهی با استفاده از تانن (از ریشه ی tanning  به معنای دباغی) و سایر عناصری که در پوست تنه و میوه برخی درختان (مانند مازو) یافت می‌شوند، تهیه می‌شود. این نوع چرم طبیعی، انعطاف‌پذیر بوده و رنگ آن قهوه‌ای‌ست؛ که میزان رنگش به ترکیب شیمیایی و رنگ پوست بازمی‌گردد.

چرم طبیعی گیاهی در آب پایدار نیست؛ بی‌رنگ می‌شود. اگر پس از خیس شدن، خشکش کنید، چروک گشته و از انعطاف‌پذیری و نرمی‌اش کاسته خواهد شد. در آب گرم، شدت چروک شدنش بیش‌تر است و تقریباً شبیه ژلاتین می‌شود. علاوه بر اینکه سفت شده و احتمالاً شکننده هم می‌گردد. چرم جوشانده نمونه‌ای است از چرمی که با قرار گرفتن در آب داغ، شناور شده و سفت می‌شود. این اتفاق در موم جوشانده و مواد شبیه هم رخ می‌دهد.

در تاریخ گهگاه پس از عمل سفت کردنش، از آن در زره‌ها و هم‌چنین در اتصال  کتاب‌ها هم استفاده می‌ شده است. این نوع چرم طبیعی، تنها نوع چرم است که در حکاکی و قالب‌گیری چرم می‌تواند مناسب باشد.

کیف هایی با چرم طبیعی

خواندن 4334 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 02 مهر 1397 15:48
محتوای بیشتر در این بخش: انواع نخ مورد استفاده در چرم دوزی »