جمعه, 20 مهر 1397 13:18

انواع نخ مورد استفاده در چرم دوزی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

انواع نخ هایی که در چرم دوزی استفاده می شوند عبارتند از : نخ ابریشمی، نخ ابریشمی موم زده، تریشه طبیعی و تریشه مصنوعی که هر کدام کاربرد مشخصی دارند.

نخ ابریشمی

ساده ترین و ارزان ترین نوع نخ، نخ ابریشمی است که محصولات صنعتی استفاده می شود. این نخ ها نازک هستند و اصولا دوخت هایشان فقط برای وصل شدن تکه های مختلف محصول به هم است و استفاده ای در زیباتر کردن کار ندارند. عمر این نخ ها خوب است اما بدلیل نازکی و نداشتن لایه چربی، نسبت به سایر نخ ها بسیار کمتر است. این نخ بیشترین استفاده در صنعت چرم را دارد و تمام کیف های تولیدی با چرخ خیاطی از این نوع نخ استفاده می کنند. گالری میمرا بدلیل دست دوز بودن، هرگز این نخ ها استفاده نمی کند.

 

نخ ابریشمی موم زده

این نخ، بهترین نخ برای استفاده در چرم است. نخ های نسبتاً ضخیمی است که علاوه بر وصل کردن اجزای کیف به هم ، باعث تزیین کار هم می شود. این نخ ها تابیده شدن چندین نخ معمولی ابریشمی به هم تولید و سپس موم اندود می شوند. براقی موم در دوخت پیدا است. نخ های محکمی است که فقط بصورت دست دوز می توان از آن استفاده کرد. تمامی محصولات میمرا از این نخ های زیبا استفاده کرده اند.

 

تریشه مصنوعی

تریشه مصنوعی نوعی نخ است که صرفا در دوخت های تزیینی استفاده می شود. قطر نخ بسیار بالاست و مقطع آن معمولا مستطیل است. اکثر کیف های ماشین دوز، از دوخت دستی تریشه برای ایجاد زیبایی روی در محصولات استفاده می کنند.

 

تریشه طبیعی

تریشه طبیعی، از برش های نازک چرم طبیعی بوجود می آید. زیبایی منحصر بفردی دارد و معمولا بعنوان دستبند ، منگوله یا تزیین کیف های زنانه استفاده می شود. جنس آن چرم است و بسیار محکم می باشد.

 

 
خواندن 3454 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 20 مهر 1397 14:26